Autoři fotek v Kilometráži


Před pár dny jsme získali souhlasy od posledních autorů fotek, které Vám nabízíme v aplikaci ke stažení. Chceme na jednom místě shrnout, proč jsme od začátku přistupovali ke sdílení fotek jinak, a teď to měníme.

V Kilometráži jsme našim uživatelům nabízeli odkazy na vodácky zajímavé fotky zveřejněné na různých vodáckých i nevodáckých serverech a v aplikaci uváděli místo, odkud si uživatel fotku stahuje.

Autory jsme o souhlas nežádali, v dobré víře, že tento postup se nedotýká ničích práv. Ta dobrá víra nebyla jen naivním hnutím mysli, ale byla založena na právních konzultacích, které jsme k této problematice měli.

Na téma autorských práv na internetu se vede mnoho odborných diskuzí a je to problematika složitá s mnoha rozdílnými názory. Hranice mezi tím, co je ještě dobré, a co už dobré není, je velmi tenká. A protože nejsme právníci, ale vodáci, řekli jsme si, že je pro nás podstatné dělat Kilometráž tak, aby nikdo nemohl mít pocit, že by mohla být jeho práva jakkoliv omezována. To by nás mrzelo a byla by to škoda.

V souvislosti s debatami o autorských právech k fotografiím v různých diskuzích na Internetu jsme se v únoru dostali do sporu s vodáckým serverem Raft.CZ. Odkázali jsme v aplikaci na některé fotky na tomto serveru a provozovatel s tímto vyjádřil nesouhlas. Protože chceme Kilometráž stavět jako pozitivní, na kamarádském principu založenou, aplikaci, rozhodli jsme se nezůstat v "zákopech", ale (prostě) změnit přístup. Nálada v té diskusi výše (byť se většina jejího obsahu týká jiné mobilní aplikace) nepatří k tomu, co bychom chtěli nazývat "naším cílem".

Zimní období jsme proto využili k úpravě naší databáze fotek a s jednotlivými autory jsme se seznámili blíže. Od valné většiny jsme souhlas s uveřejněním bez dalších překážek získali. Jsme za to rádi.

Tam, kde jsme nepochodili, pracujeme na náhradě. Nakonec se tak otevírá příležitost i pro vás, naše uživatele, abyste pomohli ostatním, prostřednictvím vašich fotografií, "číst" řeku lépe. Pokud přijedete na řece na místo, ze kterého nemáme fotku, a budete se chtít s ostatními podělit, budeme rádi.

Nyní tedy říkáme, že všechny fotky, co v Kilometráži najdete, jsou zveřejněné s vědomím a souhlasem jejich autorů a bude tomu tak i do budoucna.

Přejeme všem hodně vody pod lodí.

Ahoj Tomáš